Режисьорът Йордан Славейков поставя пиесата „Прашка“ на руския драматург Николай Коляда в I am Studio.
Софийската премиера е на 7 декември, съобщават от екипа.
Il Volo ще има концерт в „Арена 8888 София“ на 28 ноември 2025 година. Италианското трио няма търпение да се завърне в България, след двата разпродадени концерта през тази година, затова включва София в новото си турне, коментират организаторите от „БГ саунд стейдж“.
По думите им публиката ще чуе любимите си изпълнения, класически парчета от 15-годишния репертоар на триото, както и техни солови изпълнения от световната музикална съкровищница, с които всеки от тях показва поотделно индивидуалността си и личните си музикални предпочитания.
След представянето му тази година, ще звучат и произведения от първия авторски албум на триото – Ad Astra, който съчетава различни и допълващи се личности на Джанлука Джинобле, Пиеро Бароне и Иняцио Боскето.
Преди броени дни те бяха дом
Живко Тенев - Gissen създаде изложба с 48 карикатури. Експозицията е озаглавена Central News и е публикувана в едноименната му интернет платформа.
„Никой от днешните политици не е застрахован да не стане карикатурен герой, но аз имам по специална интерпретация на това явление. Не може на всеки новопръкнал се политик да му се оказва тази чест, защото да станеш карикатурен образ е необходим много сериозен „стаж“. Тук ще спомена само, че политици като Шарл де Гол са колекционирали карикатурите, на които са изобразени. Не съм чул някой от нашите да прави това, но би било поучително“, казва Gissen.
По думите му това е важен показател що за общество представляваме ние, хората от началото на XXI век и дали изобщо променяме своята ценностна система.
Живко Тенев – Gissen работи в областта на карикатурата, графичния дизайн, живописта, гр
Група „Студио В“ ще се събере в оригиналния си състав - Ани Върбанова, Петко Петков и Петър Цанков – за първи път от 40 години.
Те ще изпълнят „Детство мое“ в рамките на новогодишната програма „Мелодия на нашите години“ по телевизия „Евроком“, съобщават организаторите.
Песента е позната от филмовата класика „Неочаквана ваканция“ с музика на Вили Казасян.
„За нас това изпълнение е като завръщане у дома – към спомените, към детството, към мечтите. Времето може да лети, но песента остава вечно жива“, посочват Ани Върбанова, Петко Петков и Петър Цанков.
Рапърът Ийт за първи път в кариерата си оглави класацията на "Билборд" за албуми, съобщи сайтът на изданието.
Изпълнителят си осигури първенството, след като от албума му Lyfestyle за едноседмичния период на отчитане бяха продадени 89 000 еквивалентни единици.
Lyfestyle е петият пореден албум на Ийт, който намира място в Топ 10 на чарта Билборд 200. Най-високото досега класиране на рапъра беше втората позиция с 2093 през март.
Сабрина Карпентър, която миналата седмица заемаше четвъртото място, се е изкачила до втората позиция със 79 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet.
Първенецът от миналата седмица Джели Рол е отстъпил на трето място с 68 000 продадени еквивалентни единици от тавата Beautifully Broken.
Челната петица в албумната класация Билборд 200 се допълва от рапъра Род Уейв с Last Lap (67 000 продадени е
Художниците са медиатор. Те са връзка между духовното и материалното. В художника е заложено изначално да си мечтае това, което прави, не само да има стойност, а и някаква мисия, по-голяма ценност, идея, която ще остане и ще се пренесе в бъдещето. В наше време обаче все повече се усложнява моята задача да убедя младите хора, че в това има смисъл, път, бъдеще, че всички световни музеи излагат живописни произведения и те са ценни и днес.
Това каза в интервю проф. Здравка Василева, която е преподавател и ръководител на катедра "Живопис" в Националната художествена академия (НХА) в София.
Тя гостува със своя самостоятелна изложба във варненската галерия „Ларго“.
По думите й не може да отричаме съвременния живот или да го смятаме за по-лош отпреди. Но изкуството има механизма да ни одухотворява, да ни извисява и свързва с по-духовни категории, с це
Текстът е написан преди 35 години. Йордан Славейков получава през 2018 г. съгласието на Николай Коляда да преведе текста и да го постави и прави опити да го направи в различни театри през годините, разказват от екипа на спектакъла.
Участват актьорите Йордан Върбанов, Преслав Търпанов и Августина-Калина Петкова, която е и автор на текста на песента. Музиката е на Христо Намлиев, сценографията и мултимедията са създадени от Теодор Киряков.
В рамките на Дните на турската култура в България в София се състоя премиерата на анимационния филм „Рафадан Тайфа: Хайриматур“, продукция на турската общественат телевизия ТРТ.
Това е първата прожекция на турски анимационен филм в София, съобщиха от турското посолство.
Галапремиерата на филма, който за първи път представя турска анимация на децата в София, се състоя едновременно в две зали на „Сине Гранд“ в София Ринг мол.
Подчертавайки акцента върху децата в рамките на културните програми, посланикът на Турция в София Мехмет Саит Уянък отбеляза: „Нашата цел беше да организираме събитие за децата тук. През тази седмица провеждаме Дни на турската култура в София. Ще има семинари, модни ревюта и кулинарни презентации. В рамките на тази инициатива ще отбележим и Световния ден на турското кафе със специални дегустации за нашите гости&
Камелия Тодорова ще представи авторския си спектакъл „Моят глас“ в Пазарджик на 30 ноември в Драматично-куклен театър "Константин Величков", съобщиха от културната институция.
„Моят глас” е музикален спектакъл на Камелия Тодорова. Едно емоционално и вълнуващо пътуване през живота , което обединява музика, визуални картини и разкази по един неповторим начин, уточняват от театъра.
На фона на спомени от живота на Камелия Тодорова зрителите ще чуят едни от най-обичаните песни, сред които „Да е влюбен този свят”, „Ден и нощ”, „Не ме гледай така, момче”, „Прошепнати мечти”, както и най-известните изпълнения на джаз, рок, соул, фънк и арендби музика, разясняват организаторите на събитието.
Ден преди това, на 29 ноември, Камелия Тодорова ще представи спектакъла си в Габрово.
Стивън Ачикор представя новия си албум Next Level, съобщават от екипа на българско-нигерийския певец. По думите им албумът е вдъхновен от съвременните афро-ритми на Нигерия.
Артистът разказва, Next Level е роден в жегата на Лагос, Нигерия, където е прекарал известно време заедно с продуцента на албума – Vibezkilla, и с текстописеца – Philsong, връщайки се към музикалните си корени. „Исках да създам песни, които пренасят слушателите директно в сърцето на Нигерия, да усетят енергията на тази земя", казва Ачикор.
Заедно с албума, излиза и видеоклип – към песента Feelings.
Стивън Ачикор е музикант, творящ в България, с корени от Нигерия. Първите стъпки на българската сцена прави през 2015 г. в Х Factor, където стига до финалите. Неговата музика е вдъхновена от култураjd
Днес е последният ден на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair.
Събитието се провежда във форум „Джон Атанасов“ в „София Тех Парк“.
И в трите дни на изложението посетителите имат възможността да видят изложба във виртуална реалност с произведения на селектирани автори, има срещи с художниците, присъстващи на павилионите.
Паралелната програмата днес започва с презентации на Радослав Механджийски и Теодора Константинова на тема „Най-дръзките произведения и акции на съвременното изкуство“ и „Изкуственият интелект в съвременното изкуство“.
Програмата продължава с „Къде е изкуството в стаята?“ – дискусия за ролята на интериорните дизайнери в пазара на съвременно изкуство с Весела Ножарова – куратор, изкуствовед и арт адвайзър.
Камерен състав на Симфониета - Шумен ще изнесе концерт в къщата музей "Панчо Владигеров" в града на 31 октомври, съобщи концертмайсторът на музикалната формация Гергана Петрова. В изявата ще се включат трима музиканти, поясни тя.
"Ще бъдем трио - две цигулки и чело. Ще свирим с Теодора Юлкова и Галя Ушева. Това ще е нещо ново в концертния календар на Симфониета - Шумен. Правим концерти под различен надслов, част от различни цикли. Имаме цикъл "Рамо до рамо", цикъл "Настояще и бъдеще" и мисля, че сега поставяме началото на нов цикъл - "Камерна музика", каза Гергана Петрова.
По думите камерната музика е форма на класическа музика, която е композирана за малка група инструменти. Традиционно тази група може да се побере в дворцова зала или голяма стая. Разцветът на камерната музика е по време на Ренесанса, тя се е изпълнявала в дворци и домове на аристократи, каза концертм
„Прашка“ е пиеса за любовта – за първата и за последната, за голямата и забранената, за единствената и за невъзможната, несбъдната любов. Пиеса за страха от самия себе си, за изборите, които правим и за които плащаме висока цена; за срама, който може да превърне любовта в омраза“, посочват от екипа на постановката.
Николай Коляда създава „Прашка“ в края на 80-те години. Авторът представя пиесата за първи път на национален драматургичен конкурс, където текстът е посрещнат с критики. От екипа на постановката обясняват, че едва след успешна постановка в САЩ, водещи руски театри също включват пиесата в репертоара си. В България тя е поставена за първи път в края на 90-те години в драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна.
„Много рядко се случва в „чекмеджето на режисьора” почти двайсет години да отлежава непоставена пиеса, да минават сезони, да се появяват и да си отиват теми, а нещо във въпросната пиеса да не му дава мира. Искам да поставя тази пиеса от момента, в който я прочетох като студент, дори я преведох „за всеки случай”. Случаят дойде. Донесе със себе си още и още въпроси. Продължавам да търся отговорите“, отбелязва Йордан Славейков.
По думите му една от големите мисии на театъра, освен да поставя въпроси, е да дава утеха. „Това е пиеса за любовта, за цената, която плащаме, когато от страх се разминем с нея. Много отдавна вярвам, че е посилно любовта да победи смъртта, да я надживее. И много отдавна аз живея така, това е моето верую“, допълва той.
„Прашка“ е продукция на фондация „Арт Офис“, реализирана с финансовата подкрепа на националния фонд „Култура“, програма „Създаване’24“ и Министерството на културата.